Extensible Markup Language (XML)

Български превод на "Extensible Markup Language (XML)"

Настоящият документ е превод на статията "Extensible Markup Language (XML)".

Оригиналната версия на документа се намира само на уебсайта на W3C http://www.w3.org/XML/.
Това НЕ е официален документ на W3C. Всички авторски права принадлежат на W3C.

Автор: Александър Дичев (всички преводи на автора).
Преводът е направен на 10.12.2008. Последна актуализация на 13.09.2010.

Настоящият документ може да съдържа грешки или неточности в превода.
Ако желаете да предложите корекция или да сигнализирате за грешка, свържете се с автора.

Документът е преведен със съдействието на Current Moon phase и Лунен календар.

  1. Въведение
  2. Работни Групи
  3. Други Ресурси
  4. Контакт

Съседни: XML Спецификации и техните Преводи.

Въведение

Extensible Markup Language (XML) или на български - Разтегателен Маркиращ Език, е прост, много гъвкав текстов формат, произхождащ от SGML (ISO 8879). Замислен първоначално да приеме предизвикателствата на широко-мащабното електронно публикуване, XML играе непрекъснато разтяща по важност роля при обмена на широко многообразие от данни в Мрежата и където и да е, другаде.

Тази страница описва извършваната от W3C работа в рамките на XML Activity (XML Дейност) и как тя е структурирана. Работата в W3C се осъществява в Working Groups (Работни Групи). Работните Групи в рамките на XML Activity са изброени по-долу, заедно с връзки към техните индивидуални уеб страници.

Тук можете да намерите и изтеглите съществени техническит спецификации, защото ние ги публикуваме. Това не е място, където ще намерите ръководства, продукти, курсове, книги или друга XML-насочена информация. Има някои връзки по-долу, които могат да Ви помогнат да достигнете до такива материали.

Ще намерите връзки към W3C Препоръки, Предложения за Препоръки, Работни Чернови, съответните тестови серии и други документи на страниците на всяка Работна Група. Всеки документ съдържа също email-адреси, на които можете да изпращате коментари или въпроси, например ако пишете софтуер и сте срещнали проблеми или грешки при имплементирането им.

Моля, не ни изпращайте email-и, търсещи помощ при изучаването на език или спецификация; има изобилие от ресурси онлайн, а и хората редактиращи и разработващи спецификациите са много заети. Ние сме заинтересовани от технически коментари и печатни грешки.

Ако Вашата организация желае да се присъедини към W3C, или ако желаете формално да участвате в работна група (и имате неоходимите ресурси да посещавате събрания), можете да прочетете повече за Консорциума.

Работни Групи

Има още подробности за всяка от тези Работни Групи в Бюлетина за Дейност, а също и в публичните уеб страници на Работните групи.

Повечето Работни Групи имат едновременно публична уеб страница и друга, повече частна, достъпна само за W3C Членове. Частната страница съдържа телефонни номера, графици за събрания и конферентни разговори, връзки към вътрешни редактируеми чернови и друга административна информация.

XML Кординационна Група

Членовете на тази група са председателите на отделните Работни Групи. Нейната роля е да предостави координационен форум между различните Работни Групи в XML Activity, и между XML Activity и другите части от W3C, а и между XML Activity и други организации.

Тази група не създава Спецификации, така че тя самата няма публична страница. Можете да прочетете XML CG Charter, а и в Бюлетина за Дейността има още за XML CG. Има също и страница само за членове.

XML Основна Работна Група

Мисията на XML Core Working Group е да се разработват и поддържат спецификации за самия XML и други тясно свързани с него спецификации, като Namespaces в XML, XML Information Set и XInclude.

Можете да прочете Публичната Страница на XML Основната Работна Група и XML Core Working Group Charter, а има също и страница само за членове.

XSL Работна Група

XSL Работната Група е отговорна за Extensible Stylesheet Language (XSL), включително XSL Transformations (XSLT) и XSL Formatting Objects (XSL/FO). Те бяха преместени в W3C Architecture Domain в началото на 2003.

Можете да прочетете Публичната Страница на XSL Работната Група, на която има връзки към нейната Харта и към неината страница само за членове.

Работна Група за Ефективен XML Обмен

Efficient XML Interchange Working Group е отговорна за създаване на начини за обмен на XML документи, които са до толкова ефективни, че да не се нарушава оперативната съвместимост на самия XML. Тя също продължава работата на XML Binary Characterization Working Group. Тази Работна Група не е за създаването на затворен, собствен или объркващ “бинарен XML ”—W3C е за повишаване на оперативната съвместимост!

Можете да прочете Публичната Страница на Работната Група за Ефективен XML Обмен и нейната Харта; има също и страница само за членове за технически дискусии и администрация.

Работна Група за Двоично Характеризиране на XML

През септември 2003 W3C проведе публичен Семинар за дискусия, дали W3C трябва да разработи бинарен формат за обмен, предназначен за хора, нуждаещи се от по-висока ефективност, в сравнение с възможната при използване на текст. Заключението на семинара беше, че не само не е ясно дали ползите от такъв формат могат да оправдаят разходите, а и, че спорните въпроси, породени от това се нуждаят от допълнително проучване. Работната Група за Двоично Характеризиране на XML бе създадена за да извърши проучване в тази област и да се даде възможност да се извършат точни измервания на ползите (ако има някакви) от бинарен формат за обмен на базата на съществуващите методи за текстов обмен. Работната Група няма изричната цел да провежда някаква техническа работа по разработване и подбор на единен формат: това ще е задача на бъдеща Работна Група, ако и само ако XML Binary Characterization Working Group може да демонстрира, че подобни усилия си заслужават.

Можете да прочете Публичната Страница на Работната Група за Двоично Характеризиране на XML, където има връзки към нейната Харта и нейната страница само за членове.

Работна Група за Модела за Обработка на XML

Работна Група за Модела за Обработка на XML работи върху дефиниране на скриптов език за XML: това е начин да се определи, какви операции трябва да се извършват в XML документ и в какъв ред.

Можете да прочетете Публичната Страница на Работната Група за Модела за Обработка на XML и нейната Харта; има също и страница само за членове с административна цел.

XML Linking Работна Група

Хартата на XML Linking Работната Група е вече изтекла и групата не е активна в момента. Докато беше активна, работеше върху хипертекстови връзки за XML. Това включваше XML Linking Language (XLink) и XML Pointer Language (XPointer).

Можете да прочете Публичната Страница на XML Linking Работна Група, която не се поддържа. Има също и страница само за членове.

Работна Група за XML Заявки

XML Query Working Group работи върху XML Query Language, начин да се предоставят гъвкави възможности за търсене и извличане на данни от реални и виртуални XML документи в Мрежата. Това включва публикуване на XQuery и също на XPath, заедно в екип с XSL Работната Група (част от Style Activity).

Можете да прочете Публичната Страница на Работната Група за XML Заявки и Хартата на Работната Група за XML Заявки, има също и страница само за членове.

XML Schema Работна Група

W3C XML Schemas предоставят механизъм за дефиниране и описване на структурата, съдържанието и до известна степен семантиката на XML документи.

Можете да прочетете Публичната Страница на XML Schema Работната Група и Хартата на XML Schema Работната Група, а има също и страница само за членове.

Service Modeling Language Работна Група

SML дефинира разширения на към W3C XML Schema езика, като добавя поддръжка за между-документни вътрешни справки и за ограничения, определени от потребителите.

Можете да прочетете Публичната Страница на SML Working Group и Хартата на SML Working Group.

Други Ресурси

Има толкова много ресурси за XML, че не можем да ги изброим всичките тук. Това е добре, защото означава, че XML е успешен! В добавка към история на създаването на XML в W3C е обширни списък от Заглавия, поддържан от Robin Cover. Индивидуалните публични страници на Работните Групи може да съдържат връзки към определени ресурси. Има Usenet нюзгрупи (напр. comp.text.xml) и публични мейл-листи (напр. xml-dev).

Можете да опитате и чрез търсене в търсачка като Google за:

Тази страница е достъпна и на Полски (polski)

Контакт

Liam Quin, Ръководител на XML Activity

             

Бележка

XML спецификацията и друга информация, специфична за XML Основна Работна Група, е преместена на Публичната Страница на XML Core Working Group.

Има също и отделна страница за Преводи.

 

Има отделна страница за документирането на xml-spec DTD използвана при много от нашите спецификации.